Maszyny rolnicze

informacje, porady

Ciągniki rolnicze

Ursus C-330 – legenda polskiej wsi nadal ma się całkiem dobrze

Legendarna trzydziestka po wielokrotnych modernizacjach, po dziś dzień jest nadal eksploatowana na polskich wsiach. Programy modernizacji gospodarstw i zakup ciągników o większej mocy nie wpłynęły na nie znacząco. Można zauważyć, że nadal są wsparciem dla rolników, nawet tych, którzy już dawno postawili na nowoczesny sprzęt.

Ursus C-330 był produkowany w zakładach Ursus w Warszawie w latach 1967-1987 i mocno przyczynił się do rozwoju polskiej wsi. Jest to lekki ciągnik rolniczy o silniku 30,5KM i 6-biegowej skrzyni, która dodatkowo została wyposażona w 2 wsteczne biegi. Pomimo tego, że liczba biegów nie należy do jego zalet, do dziś wykazuje się niezwykłą funkcjonalnością w małych gospodarstwach. Jest to przede wszystkim zasługą dwustopniowego sprzęgła, które pozwala na zatrzymanie go nawet podczas pracy maszyny, która jest napędzana wałkiem. Świece żarowe oraz możliwość regulowania poziomu ciśnienia sprężenia za pomocą odprężnika stanowią go niezawodnym sprzymierzeńcem również podczas mroźnej zimy. Strzałem w dziesiątkę okazało się także rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest regulacja rozstawu kół. 

W latach 1986-1993 Ursus C-330 był produkowany w wersji C-330M. Zwiększenie nośności poprzez na nowo skonstruowaną przednią oś pozwoliło na montaż ładowacza czołowego T210/0 Tur-1, który był dziełem Warmińskiej Fabryki Maszyn Rolniczych z Dobrego Miasta. Jednak montaż Tura nie był jedynym wprowadzonym ulepszeniem. Ursus C-330M zyskał wzmocnienie w części łożyskowej w skrzyni biegów oraz w tylnym moście napędowym. Natomiast mała zmiana przełożenia przyczyniła się do zwiększenia prędkości ciągnika o 8% w stosunku do poprzednika. 

Legenda polskiej wsi może zyskać w niedługim czasie całkiem nową odsłonę, a to za sprawą prac prowadzonych już od końca 2016 roku. Ursus wraz z Politechniką Lubelską prowadzą prace nad projektem ciągnika rolniczego z silnikiem elektrycznym, który ma nosić legendarną nazwę Ursus C-330.