1. Jajka są bogate w witaminy i minerały:
Prawie wszystkie potrzebne człowiekowi mikroelementy (witaminy i minerały) można znaleźć w jajach, gdzie wyróżnia się witamina B12, witamina D i A, ryboflawina, selen, folian, tiamina, niacyna, biotyna, fosfor, potas, sód i magnez. Każdy z tych składników odżywczych odgrywa fundamentalną rolę w organizmie, a ich brak często prowadzi do chorób zwanych awitaminozą.
2. Bogate w wysokiej jakości białko:
Spożycie 100 g jaj (około 2 całych jaj) dostarcza 12,7 g białka, odpowiada to 15-20% gramów białka, które powinny być spożywane codziennie. Białka te są wykorzystywane do tworzenia enzymów, przeciwciał i neuroprzekaźników, które utrzymują nas w zdrowiu.
3. Zapobiegają chorobom oczu:
Jaja zawierają w obfitej ilości karotenoidy, zwłaszcza luteinę i zeaksantynę. Są to antyoksydanty, które zapobiegają chorobom degeneracyjnym wzroku, takim jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto niedobór witaminy A jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Na szczęście każde jajko zawiera około 130 mg witaminy A, czyli właśnie zalecane dzienne spożycie.
4. Wspomagają rozwój mózgu:
Wśród najbardziej znanych cząsteczek w jajkach wyróżnia się „cholina”, jest to witamina z grupy B, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wątroby i całego ośrodkowego układu nerwowego.
5. Przyczynia się do zapobiegania chorobom układu krążenia:
Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji od wielu lat i nadal nie ma jednoznacznych wniosków, niektóre badania sugerują, że cholesterol obecny w żółtkach jaj sprzyja wysokiemu poziomowi dobrego cholesterolu (HDL) i obniża stężenie złego cholesterolu (LDL). Z badań wynika również, że u niektórych osób (z nadciśnieniem i otyłych) może podnosić poziom złego cholesterolu, dlatego zaleca się, aby osoby otyłe i z nadciśnieniem unikały spożywania żółtek jaj.
Te lipoproteiny (HDL i LDL) muszą być utrzymywane w stałej równowadze, gdzie HDL przewyższa LDL, aby zapobiec miażdżycy i innym chorobom układu krążenia. Dodatkowo żółtko zawiera różne tłuszcze nasycone (35%) i nienasycone (65%), z których te ostatnie sprzyjają zdrowiu układu krążenia i tworzeniu błon komórkowych.
6. Sprzyjają zajściu w ciążę:
Jajka zawierają kwas foliowy, znany również jako witamina B9. Jest to niezbędna witamina w czasie ciąży i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób u zarodka. Czy ten artykuł przekonał Cię do jedzenia jajek? Rusz do kuchni wykonaj przepis na zdrowy omlet jajeczny z warzywami: https://www.szybkieprzepisy.pl/przepis-na-zdrowy-omlet-z-warzywami