Depresja jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób psychicznych we współczesnym społeczeństwie. W wielu przypadkach depresja nie jest zdiagnozowana, co bardzo utrudnia powrót do zdrowia.
Aby móc rozpoznać przypadki depresji lub przynajmniej mieć takie podejrzenia, a następnie znaleźć rozwiązanie, w tym artykule omówimy szczegółowo, na czym polega depresja u osób starszych, jakie są jej objawy oraz jaką opiekę i leczenie można im zapewnić.
Co to jest depresja u osób starszych?
Trudno jest zdefiniować, czym jest depresja, ale można powiedzieć, że jest to zaburzenie emocjonalne, w którym powszechne jest odczuwanie uczucia podobnego do smutku i ogólny brak zainteresowania otaczającymi nas bodźcami. Starość to etap życia, w którym często występuje depresja, choć w niektórych przypadkach nie jest ona nigdy zdiagnozowana.
Z jednej strony osoby starsze cierpią zazwyczaj na psychiczne i emocjonalne wyczerpanie. Powszechne jest też, że osoby te cierpią z powodu pewnego stopnia izolacji społecznej i zmniejszenia wsparcia społeczno-rodzinnego. Zjawiska te sprawiają, że depresja, obok demencji, jest najczęstszą chorobą psychiczną wśród osób starszych.
Jakie są objawy depresji u osób starszych?
Objawy depresji u osób starszych są podobne do tych występujących w innych sytuacjach. Problem polega na tym, że w wielu przypadkach są one trudniejsze do wykrycia, ponieważ mogą być mylone lub zniekształcane z efektami wieku. Mimo to sprawdźmy, jakie mogą być te objawy.
1. Poczucie beznadziejności lub opuszczenia
Osoby cierpiące na depresję często doświadczają tych uczuć bez wyraźnego powodu.
2. Utrata zainteresowania zajęciami, które dawniej sprawiały radość.
Osoby cierpiące na depresję często wycofują się z hobby lub zajęć, które dawniej sprawiały im satysfakcję, z powodu braku zainteresowania i motywacji do życia.
3. Drażliwość.
Osoba cierpiąca na depresję może być nieco drażliwa, szorstka, wybuchowa lub mieć bardzo mało energii.
4. Zaburzenia snu.
Bardzo często depresja objawia się zmianami w rytmie snu danej osoby, trudnościami z zasypianiem lub nadmiernym zmęczeniem bez wyraźnej przyczyny.
Jakie leczenie i opiekę mogą otrzymać osoby cierpiące na starczą depresję?
Chociaż depresja jest bardzo częstym zaburzeniem psychicznym wśród osób starszych, istnieje szereg metod opieki i leczenia, które mogą jej zaradzić.
1. Opieka psychologiczna.
Jak wiadomo, ponieważ jest to choroba psychiczna, najlepszym sposobem na jej rozwiązanie i poprawę jakości życia danej osoby jest skorzystanie z usług psychologa.
2. Uwaga, towarzystwo i opieka.
W wielu przypadkach depresja osoby starszej może być spowodowana samotnością, a jeśli nie możesz poświęcić jej więcej czasu, może to zrobić za Ciebie specjalista. W Internecie łatwo można znaleźć stowarzyszenia i organizacje oferujące usługi opieki domowej przeznaczone dla osób starszych.
Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym, a także fizycznym znajdziesz w serwisie naswiecie.pl.