Czerwone oczy nie są dobrym znakiem, jeśli chodzi o ich zdrowie. Zaczerwienienie wskazuje na to, że oczy ucierpiały, jak w przypadku zapalenia spojówek. W każdym razie istnieje kilka powodów, dla których człowiek może mieć zaczerwienione oczy.
Dlaczego oczy stają się czerwone?
Czerwony kolor jest spowodowany nadmiernym rozdęciem żył w gałkach ocznych. Jest to spowodowane pewną agresją ze strony czynnika zewnętrznego lub wewnętrznego. Może się zdarzyć, że jakiś organizm z zewnątrz dostanie się do oka i spowoduje jego podrażnienie, lub też zapalenie oka może być spowodowane istnieniem wewnętrznego wirusa. Jeśli chodzi o przyczyny, to mogą być one różne i zróżnicowane, dlatego przyjrzymy się im poniżej.
Zapalenie spojówek
Najczęstszą przyczyną zaczerwienienia oczu jest zapalenie spojówek. Zapalenie oka powoduje swędzenie i dyskomfort u osoby cierpiącej. Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia spojówek.
Wirusowe zapalenie spojówek
W zdecydowanej większości przypadków zakażenie występuje w płucach i przenosi się do oczu przez powietrze lub przez pocieranie oczu dłońmi. Wirusowe zapalenie spojówek powoduje, że oczy stają się nadmiernie czerwone i wydzielają białawą substancję.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Jest mniej powszechne i wymaga leczenia antybiotykami. Choroba ta występuje zwykle latem, zwłaszcza na basenach, a jej usunięcie wymaga odpowiedniego leczenia. Jest ona dość zaraźliwa, dlatego niezbędne jest regularne mycie rąk.
Alergiczne zapalenie spojówek
Temu rodzajowi zapalenia spojówek towarzyszy silne swędzenie i łzawienie. Jeśli chodzi o leczenie, najlepszym środkiem są leki przeciwhistaminowe, choć zawsze zaleca się wizytę u dobrego specjalisty. Ten rodzaj zapalenia spojówek występuje zwykle u osób cierpiących na takie schorzenia jak katar czy atopowe zapalenie skóry.
Opryszczka
Inną przyczyną zaczerwienienia oczu jest opryszczka. Opryszczka to wirusy, które ujawniają się, gdy siły obronne organizmu są zbyt niskie. Opryszczka występuje zwykle w okolicy powiek lub na rogówce i jest leczona środkami przeciwzapalnymi.
Suchość oczu
Suchość oczu powoduje zaczerwienienie oczu, a także swędzenie i dyskomfort. W wielu przypadkach jest ona mylona z zapaleniem spojówek, chociaż zaczerwienienie oczu nie jest tak intensywne. Suchość ta jest często spowodowana zbyt suchym środowiskiem spowodowanym ogrzewaniem lub klimatyzacją. W leczeniu tego schorzenia oczu kluczowe znaczenie ma stosowanie nawilżaczy powietrza.
Erozja rogówki
Innym powodem, dla którego oko może wydawać się czerwone, jest tzw. erozja rogówki. Do erozji dochodzi w wyniku uderzenia w samą rogówkę. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty na badanie, aby wykluczyć obecność ciała obcego wewnątrz rogówki. Zwykle wystarczy zastosować jakąś maść z antybiotykiem, aby uzyskać poprawę stanu oka.
Podsumowanie – artykuł o zaczerwienieniu oczu
Czerwone oczy nie są normalnym zjawiskiem, ponieważ jest to znak, że coś jest nie tak. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę lub powód takiego stanu rzeczy, a następnie leczyć chorobę oczu w najlepszy możliwy sposób. W każdym przypadku ważne jest, aby udać się do specjalisty i wykluczyć przyszłe problemy wpływające na zdrowie oka.
Więcej artykułów w medycynie i leczeniu znajdziesz w serwisie https://www.naswiecie.pl/.