Cukrzyca to podstępna choroba przez lata rozwijająca się niemalże bezobjawowo. Dopiero, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki daje objawy w postaci ogólnej słabości, szybkiego męczenia się i pocenia, zwiększonego pragnienia, a czasem również dyskomfortu w stopach, które wydają się być zimne i niezbyt czułe na dotyk.
Gdy pojawi się stan pod cukrzycowy, albo tym bardziej, gdy wystąpi już cukrzyca, to zazwyczaj wtedy większość ludzi rozpoczyna walkę o swoje zdrowie zmieniając całkowicie swój styl życia, a w tym głównie codzienne menu. I nawet ci, którzy uwielbiają pieczywo a zwłaszcza to białe musza się z nim pożegnać, gdyż w cukrzycy jest całkowicie zabronione spożywanie białego pieczywa. I nawet nie białe pieczywo powinno być racjonowane.
Jakie więc pieczywo może jeść cukrzyk?
Warto jeszcze raz podkreślić, że dla cukrzyka niewskazane są ziemniaki, ciasta, pszenne pieczywo a nawet zwykły chleb, lecz to nie znaczy, że chleb jest całkowicie zabroniony. Cukrzyk może jeść chleb razowy, lecz także w umiarkowanych ilościach oraz chrupkie żytnie pieczywo. Pieczywo takie można kupić w sklepach, w piekarniach lub można również piec chleb samodzielnie z mąki żytniej, naturalnego jogurtu, sody lub proszku do pieczenia, nasion słonecznika, garstki orzechów włoskich i szczypty soli.
Zwykły chleb kupowany w sklepie jest połączeniem maki zbożowej różnego gatunku. Natomiast diabetykom wskazany jest wyłącznie chleb żytni. Wartość energetyczna w 100 gramach zwykłego chleba wynosi ponad 260 kalorii, to oznacza, że niewielka kromka chleba ma około 80 kalorii. W chlebie zwykłym, czyli będącym połączeniem mąki pszennej z dodatkiem mąki żytniej lub mąki z innego zboża znajduje się tłuszcz i białko. Jest również dobroczynny sód, potas, żelazo, magnez, wapń, witaminy z grupy B, lecz niestety również dużo węglowodanów, co stanowi przeciwwskazanie konsumpcji takiego chleba przez diabetyków.
Każdy chory na cukrzycę musi zmienić swój jadłospis, gdyż to co wkłada do ust w dużym stopniu decyduje o dolegliwościach. Cukrzyk chcąc ratować swoje zdrowie i chronić życie musi kategorycznie przestrzegać zasad, które obowiązują wszystkich diabetyków. A ponieważ chleb stanowi podstawę naszego wyżywienia, to tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę.
Co więc może jeść cukrzyk?
Podstawowym zadaniem każdej osoby zmagającej się z cukrzycą jest wyeliminowanie z diety cukrów prostych, które znajdują się w słodyczach, w ciastach, w słodkim i białym pieczywie oraz w przetworach owocowych i w miodzie.
Wracając do pytania, czy osoba zmagająca się z cukrzycą może w ogóle jeść jakiś chleb? Oczywiście że cukrzyk może jeść chleb, gdyż konieczne jest spożywanie błonnika, który wspomaga układ pokarmowy w trawieniu spożytych pokarmów, lecz wolno cukrzykowi jeść tylko chleb wypieczony z mąki żytniej, razowej oraz graham. Ważne jednak jest to, aby w składzie chleba nie znajdował się cukier i jego pochodne. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość spożywanego chleba, gdyż każdy jego rodzaj posiada jakąś ilość węglowodanów, które podnoszą cukier we krwi. A poza tym cukrzykowi nie wolno przytyć. Nadwaga a tym bardziej otyłość jest niewskazana nikomu a zwłaszcza cukrzykowi. Gdy jednak istnieje już nadwaga, to pierwszym działaniem cukrzyka powinno być zredukowanie masy ciała poprzez aktywność ruchową i właściwą dietę.
Co warto jeszcze podkreślić?
Warto zwrócić uwagę na to, że dieta zależy od rodzaju cukrzycy. Każdego diabetyka obowiązują mniejsze lub większe restrykcje żywieniowe. Wiele osób chorych na cukrzycę musi całkowicie zrezygnować także z konsumpcji na przykład śmietany, kremów, masła, jak i wielu jeszcze innych artykułów spożywczych. A inni mogą spożywać je w minimalnych lub śladowych ilościach.
Na szczęście mamy szeroki wybór chlebów, także cukrzycy mają wybór. Można też zrobić prosty przepis na chleb w domu, dedykowany dla cukrzyków.