Powodem mogą być nie tylko intensywne treningi. Stan ten sam w sobie nie jest zwykle groźny dla życia, ale może zrujnować Twój sen. Dlaczego występują skurcze nocne i jak można sobie z nimi poradzić?
Co powoduje skurcze mięśni nóg? Dlaczego podczas snu?
Nie ma jednego wyjaśnienia, skąd się biorą nocne skurcze. Znane są czynniki wyzwalające: hipotermia, przegrzanie, odwodnienie (obfite pocenie się, biegunka), nadmierne spożycie soli kuchennej, intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza jeśli następuje po okresie niskiej aktywności fizycznej, ciąża. Znacznie rzadziej (ze względu na małą częstość samych tych chorób) skurcze występują jako jeden z objawów u pacjentów z niewydolnością nerek, miażdżycą tętnic kończyn dolnych, stwardnieniem zanikowym bocznym oraz marskością wątroby.
A co z elektrolitami dla pozbycia się skurczu mięśni nóg?
Zaburzenia elektrolitowe (obniżony poziom we krwi potasu, magnezu, wapnia), które są przewidywaną przyczyną, występują częściej. Pojawiły się też dowody na rolę niedoborów witamin z grupy B i witaminy D.
W 2021 roku ukazała się publikacja Cochrane Collaboration na temat stosowania magnezu w leczeniu skurczu. Badacze zebrali i podsumowali dane ze wszystkich łagodnych badań dotyczących tego problemu. Wyniki są rozczarowujące. Stosowanie magnezu „w ogóle”, jak również w ciąży, nie wykazało żadnych rezultatów. Być może dlatego, że pacjenci ze skurczami nocnymi są bardzo heterogenną grupą. Nie wyklucza to możliwości znalezienia takich, którzy mogą odnieść korzyść, niektórych z powodu efektu placebo, a niektórych z powodu wpływu na mechanizm problemu.
Więcej artykułów dotyczących zdrowego stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.plotkarz.pl/.
Gimnastyka może pomóc jeśli masz skurcze mięśni nóg
Istnieją dowody na to, że rozciąganie mięśnia łydki przez 10 sekund w 4 próbach w odstępach 5-sekundowych, 3 r/dzień, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaciskania. Rozciąganie mięśni grupy łydek i tylnej części uda przed snem przez 3 min z 3 powtórzeniami każdego ćwiczenia i 10-sekundową przerwą relaksacyjną zmniejsza częstość i nasilenie nocnych gniotów.