Wszyscy wiemy, że powinniśmy dużo ćwiczyć albo się ruszać, aby pozostać w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Jednak wbrew tej powszechnej wiedzy, wielu z nas nadal nie wykonuje zalecanej ilości aktywności w ciągu dnia lub tygodnia. Ważnym „biohackiem”, tzn sposobem na „zhakowanie” swoich genów, by żyć dłużej, który możesz dodać do swojego życia, jest dodawanie większej ilości ćwiczeń ruchu każdego dnia.
Jak możesz to osiągnąć, gdy masz napięty harmonogram? W tym miejscu przyjrzymy się niektórym korzyściom płynącym z bycia bardziej fizycznym i niektórym pomysłowym sposobom na zwiększenie ilości aktywności, którą możesz dopasować do swojego codziennego życia.
Problemy siedzącego trybu życia a Twoje zdrowie
Prawdopodobnie słyszałeś w mediach, że zbyt wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, ale co to oznacza? Siedzący tryb życia definiuje się jako sposób życia, w którym nie wykonujesz wystarczającej ilości aktywności fizycznej regularnie. Aktualne zalecenia CDC (Centrum Kontroli Chorób) to: że wszyscy powinniśmy codziennie wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub alternatywnie 75 minut intensywnych ćwiczeń. Chodzenie po 10 000 kroków dziennie jest zalecane jako optymalny cel poprawy zdrowia i zmniejszenia możliwych zagrożeń dla zdrowia, które pojawiają się w wyniku braku aktywności.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że nawet 85 procent światowej populacji nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie, co sprawia, że siedzący tryb życia jest czwartym głównym czynnikiem ryzyka śmiertelności na świecie.
Tradycyjnie wierzymy, że zdrowe odżywianie i wykonywanie ćwiczeń aerobowych może zniwelować wszystkie skutki nadmiernego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Jednak dowody pokazują, że jeśli ćwiczysz przez pół godziny dziennie, nadal możesz nie być w stanie złagodzić potencjalnych szkód. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i zwiększenie ilości czasu, jaki spędzamy każdego dnia w ruchu. Siedzący tryb życia ma wiele negatywnych skutków.
Niezależnie od tego, czy pracujesz na co dzień przy biurku, czy prowadzisz autobus lub taksówkę, narażasz się na następujące problemy:
- Wyższe ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory
- Większe ryzyko rozwoju depresji i lęku
- Większe prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych problemów sercowo-naczyniowych
- Większa szansa na otyłość lub nadwagę
- Zmniejszona masa mięśni szkieletowych
- Wyższe ciśnienie krwi
- Podwyższony poziom cholesterolu
Szacuje się, że na całym świecie siedzący tryb życia powoduje 6 procent wszystkich przypadków choroby wieńcowej serca, 7 procent wszystkich przypadków cukrzycy typu II, 10 procent wszystkich przypadków raka piersi i 10 procent wszystkich przypadków raka jelita grubego. Niedawno pojawiły się nawet doniesienia, że nieaktywny styl życia powoduje więcej zgonów każdego roku niż palenie.
źródło: https://www.healthy.pl/ – zadbaj z nami o swoje zdrowie